01-02-2018

Co zabrać na biwak lub obóz?

Zastanawiasz się jakie rzeczy musisz zabrać na biwak lub obóz? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu zabierzesz wszystko co niezbędne!

Sztuka pakowania plecaka poleganie nie tylko no umieszczeniu w plecaku wszystkich potrzebnych rzeczy, ale przede wszystkim na odpowiedniej kolejności pakowania ich oraz równomiernym rozłożeniu ciężaru. Jeśli nie posiadamy plecaka ze stelażem, to należy pamiętać, że od strony pleców układamy rzeczy miękkie (ubranie), a dopiero na takim podkładzie układamy rzeczy twarde (np. żywność w pojemniku, przybory do mycia i czyszczenia). Rzeczy cięższe umieszczamy jak najbliżej pleców, w dolnej części plecaka. Uwaga – kubek ma być spakowany do środka, a nie zwisać z troków za ucho! Nic nie może nam dyndać podczas marszu!

Wyposażenie plecaka na kilkudniowy wyjazd:

 1. mały plecak 20 lub 36l.
 2. śpiwór
 3. karimata
 4. trampki
 5. legitymacja szkolna i/lub dowód osobisty
 6. pieniądze
 7. kurtka
 8. bielizna
 9. podkoszulki + koszulka Organizacyjna ZHP/ZHR
 10. bluza
 11. spodnie
 12. obuwie turystyczne (najlepiej skórzane do munduru)
 13. mundur (getry, wywijki, dół mundurowy, pas, bluza mundurowa, beret/rogatywkę/furażerkę/kapelusz)
 14. ręcznik
 15. przybory toaletowe (szczoteczka, pasta do zębów, mydło itp.)
 16. scyzoryk lub finka
 17. linka na prycz 25 lub 50m.
 18. niezbędnik (łyżka, nóż, widelec)
 19. menażka
 20. kubek
 21. długopis
 22. zeszyt
 23. zapałki
 24. latarka
 25. igła, nici
 26. śpiewnik
 27. poradnik
 28. przydział jedzenia
 29. zapas wody lub napoje niegazowane
 30. apteczka (plastry z i bez opatrunku, woda utleniona, bandaże dziane i elastyczne, chusta trójkątna, rękawiczki lateksowe, gazy i kompresy jałowe)
 31. przyjmowane leki

dodatkowo warto pamiętać o

http://www.mapa-polski.org

http://www.mapa-polski.org

 1. ubraniach do ubrudzenia/zniszczenia
 2. uprzednim naładowaniu telefonu, jeżeli bierzemy go ze sobą
 3. Dobry humor 🙂

Zawartość plecaka rozmieszczamy w ten sposób, aby ładunek nie przeciążał nas ani na lewą, ani w prawą stronę. Plecak powinien wspierać się na krzyżach, a nie wisieć tylko na ramionach. Paski nośne muszą być dociągnięte. Podobnie pas biodrowy – nie służy od do dźwigania rąk! W plecaku nic nie może się przesuwać. Może to grozić poważnym wypadkiem, a nawet śmiercią, np. podczas wspinaczki górskiej! Nagła zmiana środka ciężkości podetnie cię, wprowadzi w poślizg lub pociągnie do tyłu… resztę zrobi powszechne prawo ciążenia.

Okrycie przeciwdeszczowe i racja żywnościowa lub bidon z wodą powinny być spakowane tak, aby być „pod ręką”. Staraj się tak pakować plecak, aby ręce były wolne podczas marszu. W czasie wędrówki niesienie jakiegoś bagażu w ręce np. śpiwora lub „reklamówki” z jedzeniem, jest NIEDOPUSZCZALNE! /źródło Harcerskie ABC

Dbaj o swój kręgosłup!

Pakuj się tak jak na zdjęciu, wtedy plecak nie będzie cię ciągnął do tyłu. Maksymalny ciężar plecaka to 25% twojej wagi. Wykorzystuj pudełka i woreczki – będziesz miał porządek, a w razie deszczu i nieszczelnego plecaka – wszystko suche.