WĘZEŁ ZWYKŁY (SUPEŁ)

Jest on stosowany jako stoper, zgrubienie liny. Stosowany do zablokowania linki w otworze. Jeśli jest mocno zaciśnięty jest ciężki do rozwiązania.

WĘZEŁ PŁASKI

Znajduje zastosowanie przy łączeniu dwu lin o zbliżonych średnicach. Nie należy stosować przy silnym obciążeniu, gdyż zaciska się i jest trudny do rozwiązania

WĘZEŁ BABSKI

Nie zaleca się jego stosowania. Jest to nieprawidłowo zawiązany węzeł płaski. Jest niepewny i ciężki do rozwiazania po zaciśnięciu.

WĘZEŁ SZOTOWY

Typowe zastostowanie to połączenie końca liny z uchem. Węzeł ten jest łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Nie należy stosować przy linach mocno obciążonych, narażonych na częste szarpanie oraz o gładkich, śliskich powierzchniach.

WĘZEŁ ÓSEMKA

Często służy jako zgrubienie liny zabezpieczające przed wysunięciem liny z bloku. Używany przede wszytkim na końcach szotów.

WĘZEŁ BRAMSZTOWY

Typowe zastosowanie to podobnie jak w przypadku węzła szotowego - połącznie końca liny z uchem. Jest on pewniejszy niż węzeł szotowy - może przenosić większe obciążenia, jest też odporny na szarpanie.

WĘZEŁ RATOWNICZY

Węzeł używany jest bardzo często. Służy do zabezpieczenia człowieka w trudnych warunkach. Węzeł się nie zaciska nawet przy bardzo dużym obciążeniu.

WĘZEŁ WYBLINKA

Węzeł stosujemy do zawiązywania linki na linie lub przedmiocie o większej średnicy lub obwodzie. Węzeł ten mocno trzyma, ale też mocno się zaciska i trudno jest go rozwiązać.

WĘZEŁ REFOWY

Podobny do węzła prostego tylko w ostatnim przeplataniu nie przeciągamy końca linki. Stosowany jest w przypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia.

WĘZEŁ FLAGOWY

Węzeł używany do wiązania flag oraz bander. Łatwy do wiązania i szybki w przypadku rozwiązywania. Konstrukcja tego węzła jest oparta na węźle szotowym.

WĘZEŁ RZUTKOWY

Jest to słaby, tymczasowy węzeł. Słabo zaciśnięty może rozwiązać się sam.

ZWIĄZ WANTOWY

Służy do łaczenia lin o różnych średnicach. Wytrzymuje duże obciążenia. Można go stosować do naprawy zerwanej wanty.